Tartu Ülikooli muuseumis algab 1. juunil värviküllane suvehooaeg

Gemmide valandid. Philipp Daniel Lipperti Daktyliothek. Tartu Ülikooli muuseumi kogu KMM GE 14/1

Tartu Ülikooli muuseumi kolmes majas algab 1.  juunil suvehooaeg. Pikenevad muuseumimajade lahtiolekuajad. 11. juunist on Tartu Ülikooli kunstimuuseumis külastajatele avatud uus näitus „Kivilõikekunsti lummus“ ja Tartu tähetorni aias näitus „Hommikutäht“. Lastele toimuvad taas Hullu Teadlase eksperimendihommikud ja suvised linnalaagrid. Suvehooaeg toob endaga kaasa 1 euro reeded ja soodsa kolme maja perepileti.

Tänavu möödub 250 aastat Tartu Ülikooli kunstimuuseumi ja raamatukogu rajaja kõnekunsti, klassikalise filoloogia, esteetika, kirjandus- ja kunstiajaloo professori Johann Karl Simon Morgensterni sünnist. Selle sündmusele on pühendatud 11. juunil Tartu Ülikooli kunstimuuseumis ja Tartu tähetornis avanevad uued näitused. Kunstimuuseumi näitus „Kivilõikekunsti lummus“ tutvustab vana ja unustatud kunstiliiki kivilõikekunsti ehk glüptikat. Näitusel eksponeeritakse valikut ülikooli kunstimuuseumi gemmikollektsioonist, mille osaks on ka Johann Karl Simon Morgensterni annetatud 17 000 gemmi. Tartu tähetorni aia näitus tutvustab planeet Veenust ehk Hommikutähte ja tema uurimise lugu.

Alates 1. juunist on muuseumis taas avatud Hullu Teadlase kabinet, Hull Teadlane ootab igal laupäeval lapsi jälle eksperimendihommikule ja on võimalik pidada laste sünnipäevi. Hull Teadlane on juba avanud ka registreerumise suvistesse linnalaagritesse.

Tartu Ülikooli muuseumi kõigis kolmes majas on tervikuna avatud juba kõik näitusesaalid. Muuseumis on võimalik külastada eelmisel aasta emakeelse ülikooli 100. aastapäeva puhul avatud nii ajutisi kui püsinäitust ning põnevat uudistamist pakub nii muuseumi ümbruses kui hoones sees ka toomkirikut puudutav ekspositsioon. Kunstimuuseumi kaudu, kus on külastamiseks avatud muumiakamber ja antiikkunsti väljapanek, on võimalik minna külastama ülikooli peahoone pööningul asuvat tudengikartserit. Tartu tähetornis saab nautida viimase tähetorni astrofotograafia võistluse parimaid töid ja uudistada nii araabia taevagloobust kui ajaloolisi teleskoope, aga õppida tundma ka tähetorni ja Eesti astronoomia ajalugu. Alates juunist on võimalik seda kõike tulla uudistama kuu viimasel reedel 1 euro eest või lunastades kolme maja ühispilet, mis on 1.juunist kuni 30. septembrini 20% soodsam.

Tartu Ülikooli muuseumis 1. juunil algav suvehooaeg kestab 30. septembrini. Sel perioodil on Tartu Ülikooli kunstimuuseum avatud esmaspäevast laupäevani kell 10-18 ning Tartu Ülikooli muuseum ja Tartu tähetorn teisipäevast pühapäevani kell 10-18. Tartu tähetorni ja muuseumi lahtiolekuaegadel on võimalik külastada nii tähetorni torni vaateplatvormi kui ajaloolise toomkiriku torne.

Lisateave: Külli Lupkin, Tartu Ülikooli muuseumi projektijuht, 737 6072, kulli.lupkin@ut.ee