Projekt "Maakoolist ülikooli"

Tartu Ülikooli muuseum kutsub Tartu-, Jõgeva- ja Viljandimaa maapiirkondade põhikoole osalema projektis „Maakoolist ülikooli“.

Projekti raames korraldatakse 12 põhikoolile unikaalne õppepäev Tartu Ülikooli muuseumis. Õppepäeval osalemine on koolidele tasuta. Programmis osalemiseks on vajalik eelregistreerumine, mis on avatud 23.-30. september 2016 kunstimuuseumi kodulehel. Registreerimisvorm asub lehe allosas.

Projekti tutvustus

Projekti eesmärk on parandada väikeste maakoolide õpilaste võimalust saada osa Tartu Ülikooli  muuseumi poolt pakutavatest haridusprogrammidest, mis toetavad ja mitmekesistavad erinevaid koolis õpitavaid aineid, ning tutvustada Tartu Ülikooli. Tartu Ülikooli muuseum korraldab Hasartmängumaksu Nõukogu toel 12 põhikoolile õppepäeva, mis viiakse läbi ainulaadses ajaloolises keskkonnas Tartu Ülikooli kunstimuuseumis (antiikkultuurid ja –ajalugu, kunstiajalugu, arheoloogia),  Tartu tähetornis (astronoomia, füüsika, geograafia, keemia) ning Tartu Ülikooli muuseumis ajaloolises toomkirikus (geograafia, bioloogia, keemia, füüsika, loodusõpetus, teadusajalugu, kulturoloogia). Iga õppepäeva juurde kuulub ka üldpädevuste arendamine (nt koostöö- ja väljendusoskus) ning kokkuvõtete tegemine ja õpitu kordamine.

Õppepäeval on võimalik osaleda ühest koolist kuni 44 õpilasel (1.-9. klassini). Valida saab ühe  Tartu Ülikooli kunstimuuseumi ja ühe Tartu tähetorni pakutava programmi. Programmidele järgneb kokkuvõte õppepäevast Tartu Ülikooli muuseumi ajaloolises toomkirikus. Õppepäeva lõpus on võimalik tutvuda ka Tartu Ülikooli muuseumi aastanäitusega „Maailma mõõtmine“ ja põigata Hullu Teadlase kabinetti.

Õppepäeva ajakava

  • Õppepäeva orienteeruv kestus koos pauside ja liikumistega on neli tundi. Pakume ka võimalust kaasa võetud einet süüa muuseumi ruumides.

  • Õppepäeval osalev grupp jaotatakse kaheks ja õpilased osalevad kordamööda kunstimuuseumi (Ülikooli 18) ja tähetorni (Lossi 40) haridusprogrammides (à 1 tund). Seejärel kogunetakse TÜ muuseumis ajaloolises toomkirikus (Lossi 25), kus toimub ühine arutelu ja kokkuvõte (à 20 minutit). Päeva lõpetab iseseisev näitusesaalide külastamine (à 40 minutit).

Õppepäeval on võimalik valida üks Tartu Ülikooli kunstimuuseumi ja üks Tartu tähetorni pakutav programm.

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis pakutavad programmid:

  • Antiikkultuur - haakub 5. ja 6. klassi ajaloo ainekavaga, kokkupuutepunkte on ka geograafia, usundiloo ja kirjandusega. Sobib kordamiseks ja uute teadmiste saamiseks ka kõigile teistele klassidele.

  • Kunstilood – sobib kõikidele põhikooli kooliastmetele ning kunsti rolli teadvustamiseks oma elus ja ühiskonnas. Haakub 6. ja 8. klassi ajaloo ainekavaga.

  • Aeg ja inimene – haakub 5. ja 6. klassi ajaloo ainekavaga, kokkupuutepunkte on ka geograafia ja kirjandusega. Sobib kordamiseks ja uute teadmiste saamiseks ka kõigile teistele klassidele.

Tartu tähetorni pakutavad programmid:

  • Meie päikesesüsteem ja tähed - õppekavas haakub see kõige enam 1., 3., ja 4. klassi loodusõpetuse ainekavaga, kuid on sobiv kordamiseks ja uute teadmiste saamiseks ka kõigile teistele klassidele.

  • Maateadus - haakub 4. ja 5. klassi loodusõpetuse ainekavaga ning 7. klassi loodusgeograafia programmiga, lisaks on kokkupuutepunkte ka põhikooli füüsika ja matemaatikaga, kuid on sobiv kordamiseks ja uute teadmiste saamiseks ka kõigile teistele klassidele.

  • Avasta astrofüüsika - käsitleb mehaanikat, gravitatsiooni, optikat, kiirgust, spektrit ja tähistaeva liikumise seaduspärasusi. Programm on seotud põhikooli looduõpetuse ja füüsika õppekavaga,  kokkupuutepunkte on ka põhikooli loodusgeograafia ja matemaatikaga.

Õppepäeval osalemiseks taotluse esitamine

Osalemiseks tuleb 30. septembriks 2016 täita taotlusvorm. Taotlused vaadatakse läbi ühe nädala jooksul ja kõikide taotluse esitanud koolidega võetakse ühendust. Igast maakonnast saab õppepäeval osaleda neli kõige kiiremini taotluse esitanud kooli.

Programmis osalemine on koolidele tasuta, osalejate kanda jäävad transpordikulud. Programmi on oodatud osalema 1.-9. klassi õpilased ning ühe grupi suurus võib olla kuni 44 õpilast.  Õppepäevad toimuvad 7. juunini 2017.

Lisainfo projekti kohta: 

Jaanika Anderson
„Maakoolist ülikooli“ projektijuht, e-post jaanika.anderson@ut.ee, tel 53 447 404.

Projekti „Maakoolist ülkooli“ toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.

2015/2016 õppeaastal osalesid Hasartmängumaksu Nõukogu toel projektis 12 Põlva-, Võru- ja Valgamaa maakooli

Loe, mida kirjutavad meist sel kevadel külastanud koolid:

Riidaja Kool:
http://riidaja-kooli.blogspot.com.ee/2016/03/oppereis-maakoolist-ulikooli-30032016.html
Hummuli Põhikool:
http://lastegalooduses.blogspot.com.ee/2016/04/maakoolist-ulikooli.html
Ala kool:
http://alakool.blogspot.com.ee/2016/02/maakoolist-ulikooli.html
Lisaks on meid Palupera vald ära märkinud:
http://www.palupera.ee/content/view/2759/177/

Projekti kajastus meedias:

19.08.2016 Õpetajate Leht "Tartu ülikooli muuseumid võõrustavad maakoolide õpilasi"
22.08.2016 KUKU Raadio Tartu Ülikooli muuseumide projekt Maakoolist ülikooli


 

 

 

 

Pildi CAPTCHA
Sisesta pildil olev kood.