Peahoone

Tartu Ülikooli peahoone

Peahoone

Tartu Ülikooli peahoone on silmapaistvamaid klassitsistliku arhitektuuri pärleid Eestis. Hoone ehitati 1804–1809 ülikooli arhitekti prof Johann Wilhelm Krause projekti järgi.

Hoone vasakus tiivas asuv Tartu Ülikooli kunstimuuseum on tegutsenud samades ruumides alates 1868. aastast. Praegu vahendab muuseum külastusi ka peahoone teistesse ajaloolistesse ruumidesse – aulasse ja kartserisse.

Vaata peahoonet tutvustavat virtuaaltuuri!

Aula

Aula on ülikooli kauneim siseruum oma klassitsistlikus ilus ja lihtsuses.

Peahoone avamise pidulik aktus peeti 31. juulil 1809. Sellest ajast alates tähistatakse aulas kõiki ülikoolielu suursündmusi, peetakse lõpuaktusi ja pidupäevi ning korraldatakse arvukalt kontserte.

Aastal 1965 oli peahoones suur põleng, milles sai kõvasti kannatada ka aula. Kuna aula on alati olnud ülikooli südameks ja olulise sümbolväärtusega paljude jaoks, taastati see pärast põlengut väga kiiresti. Seda tehti J. W. Krause algseid kavandeid järgides.

Originaalvärvid taastati 2002. aastal ja aulat katab roosakas lagi, mis Krause idee järgi esindab hommikutaevast.

UT090817OM047.jpg

Tartu Ülikooli aula


Kartser

Ülikooli peahoone pööningul on säilinud ajalooline kartseriruum. Kartseris istusid üliõpilased, kes olid rikkunud avalikku korda ja ülikoolis kehtinud käitumisreegleid. Kartserikaristuse määras ülikooli kohus ja see varieerus paarist päevast kolme nädalani. Paljud üliõpilased jäädvustasid oma kartseris viibimist käepäraste vahenditega joonistuste, salmide või monogrammidena seintel, lagedel ja ustel. Ühtviisi hästi sobis nii maalimine, kraapimine kui ka kirjutamine. Säilinud kartseriruumi seintel saab näha neid originaaljoonistusi, mille on sinna jätnud 19. sajandi tudengid.

Teistest pööningul asunud kartseritest, mis hävisid peahoone põlengus 1965. aastal, on muuseumil alles jäänud valik fotosid. Nende põhjal on kartseri ühele seinale tehtud rekonstruktsioone teiste kartserite joonistustest ja kirjutistest. 19. sajandi grafiti annab huvitava võimaluse piiluda tolleaegsete tudengite igapäevaellu ja mõttemaailma.

2018. aastal täiendas ülikooli kunstimuuseum kartseri ekspositsiooni uue väljapanekuga, mis tutvustab lugusid ülikooli tudengite üleastumistest 19. sajandil.

TÜ kunstimuuseum_kartser_2012.jpg

Kartser Tartu Ülikooli peahoones

Vaata täpsemat infot giidiga ekskursioonide kohta!