Näitused


Ülikooli peahoone kunstis

22.04.–06.12.2019

Alexander Stromberg. Tartu Ülikooli peahoone. Värviline puulõige, 1930. Tartu Ülikooli raamatukogu

Tänavu tähistatakse rahvusülikooli 100. aastapäeva. Sel puhul avatakse Tartu Ülikooli kunstimuuseumis näitus, mille keskmes on üks ülikooli ja kogu Eesti hariduselu sümboleid – Tartu Ülikooli peahoone.

Ülikooli peahoone on kindlasti üks enim kunstis kujutatud Tartu hooneid. Seda näeb nii linnavaadetel, olustikupiltidel kui ka rahvusliku sümbolina muudel kunstiteostel. Just peahoone südames asuvas kunstimuuseumis on kõige kohasem näidata, kuidas on seda maja eri aegadel kujutatud.

Näitusel eksponeeritakse maali, graafikat ja joonistusi 19. sajandi algusest tänapäevani, andes nõnda omapärase, ühele hoonele keskendunud läbilõike baltisaksa ja Eesti kunstist. Valikute tegemisel pole jäetud kõrvale ühtegi ajajärku ja kõrvuti on pandud eri stiilis töid. Nii peegeldub ülikooli peahoone loos ka Eesti kultuuri- ja ajalugu.

Näitusega kaasnev publikuprogramm

Kuraatorituur näitusel kolmapäeval, 24. aprillil kell 17.15

Kuraatorituur näitusel laupäeval, 29. juunil kell 12


Ekskursioon "Tartu Ülikooli peahoone salapaigad" 12. septembril kell 18.15

Kunstikolmapäev: Kristiina Tiideberg "Ehitamata jäänud ülikool. Tartu Ülikooli peahoonega seotud ehitusplaanidest enne Teist maailmasõda" kolmapäeval, 30. oktoobril kell 17.15

Ekskursioon "Tartu Ülikooli peahoone salapaigad" esmaspäeval, 18. novembril kell 18.00

Näituse meeskond

Kuraatorid: Kristiina Tiideberg, Ingrid Sahk

Kujundaja: Peeter Laurits

Keeletoimetaja: Sirje Toomla

Tõlge inglise keelde: Mari-Liis Belials, Kristin Lillemäe

Näituse meister: Tanel Nõmmik

Eksponeeritud kunstiteosed on pärit Eesti Ajaloomuuseumist, Eesti Kunstimuuseumist, Eesti Rahva Muuseumist, Rahvusarhiivist, Tartu Kunstimuuseumist, Tartu Linnamuuseumist, Tartu Ülikooli muuseumist, Tartu Ülikooli raamatukogust ja erakogudest.

Vaata pilte näituse avamisest siin

Kuritöö ja karistus: ülikooli kartser

Tartu ülikooli peahoone pööningul alates 19.04.2018


Tartu ülikooli peahoone pööningul asub väike salapärane ruum, mis annab tunnistust ajast, kui ülikoolil oli omaette kohtusüsteem. 19. sajandil jõudsid ülikooli töötajate ja tudengite kergemad süüteod ülikooli kohtu ette ning raskematel juhtudel olid üliõpilastest üleastujate karistamiseks ette nähtud arestikambrid ehk kartserid ülikooli peahoone pööningul.

2018. aastal täiendas ülikooli kunstimuuseum kartseri ekspositsiooni uue väljapanekuga, mis tutvustab lugusid ülikooli tudengite üleastumistest 19. sajandil. Näitus annab vastuseid küsimusele, mille eest tudengeid Tartu ülikoolis 19. sajandi lõpukümnenditel kõige sagedamini karistati ning kui karmid võisid karistused olla. Samuti saab aimu, milliseid sõnumeid kartseris istunud tudengid selle seintele joonistuste ja kirjutistena jätsid.

Viiest ajaloolisest kartseriruumist on alles üks, ülejäänud hävisid 1965. aastal peahoone põlengus. Säilinud kartserisse ja peahoone pööningule pääseb muuseumipiletiga Tartu Ülikooli kunstimuuseumi vahendusel.

Näitusega kaasneb haridusprogramm „Üleannetud (üli)koolis“ põhikooli II ja III astmele ning gümnaasiumile. Loe lisa siit.

Võimalik on tellida 19. sajandi tudengielu tutvustavat elamusekskursiooni ülikooli kartserisse ja ajaloolisesse toomkirikusse!

Kuraatorid: Kristiina Tiideberg ja Ken Ird

Kujundaja: Silver Vahtre

Näituse plakati kujundaja: Maarja Meeru

Tõlkijad: Mare Rand, Kristin Lillemäe ja Jaroslava Šepel

Tehniline teostus: Tanel Nõmmik

Publikuprogrammid: Kristiina Tiideberg, Ken Ird ja Paula Põder

Haridusprogramm: Külli Valk

Näituse valmimist toetas Eesti Kultuurkapital.