Muumiakamber

Alates 9. veebruarist 2017 on kõigile huvilistele avatud muumiakamber ehk Egiptuse hauakambrist inspireeritud püsinäitus, kus on eksponeeritud kõik kunstimuuseumi ehtsad Egiptuse muumiad.

Muumiad pärinevad Eesti ühe esimese orientalisti Otto Friedrich von Richteri (17911816) kollektsioonist. Richteri isa pidas poja kogu ülikoolile kinkides silmas, et see jõuaks noorte inimesteni ja innustaks neid uurima ning avastama maailma. 

Uuenenud püsinäitus võimaldab paremini läbi viia Egiptuse kultuurile pühendatud haridusprogramme ja täita Tartu Ülikooli kunstimuuseumi missiooni antiikkultuuride tutvustajana.

Mis ootab muumiakambris avastamist?

  • kaks ehtsat Egiptusest pärit inimese muumiat ja üks koerlase muumia. Muumiad on ainsana säilinud Tartu ülikooli Egiptuse kollektsioonist, millest ülejäänu evakueeriti 1915. aastal Venemaale Voroneži

  • Egiptuse hauakambritest inspireeritud seinamaalingud, mis jutustavad lugusid vanade egiptlaste ihaldatud hauatagusest elust ja matustega seotud rituaalidest

  • põnevad sarkofaagi ja kanoopide mudelid, mida lähemalt uurides saab teada, kuidas ja milleks neid kasutati 

Vaata muumiakambrit siit!

Vaata videot põnevast seminarist "Kuidas me uurisime muumiaid?" (15.11.2017)

Muumiakambri idee ja kontseptsioon:

Tartu Ülikooli kunstimuuseumi meeskond (Jaanika Anderson, Ingrid Sahk, Kristiina Tiideberg, Külli Valk, Anne Arus, Maria Väinsar, Liisi Pabstel)

Projektijuht: Jaanika Anderson

Konsultant: Janet Laidla (Tartu ülikool)

Sisekujundus: Mari Kurismaa

Seinamaalingud: Kristiina Ribelus ja Pille Vilgota

Sarkofaagi ja kanoopide mudelid: Eike Eplik, Anne Arus, Arvi Kuld

Mööbel: Wako Värkstuba 

Tekstide tõlked: Mari Eller, Yaroslava Shepel

Arvuti tarkvara: OÜ ZED