Kuritöö ja karistus: ülikooli kartser
Tartu ülikooli peahoone pööningul alates 19.04.2018
Tartu ülikooli peahoone pööningul asub väike salapärane ruum, mis annab tunnistust ajast, kui ülikoolil oli omaette kohtusüsteem. 19. sajandil jõudsid ülikooli töötajate ja tudengite kergemad süüteod ülikooli kohtu ette ning raskematel juhtudel olid üliõpilastest üleastujate karistamiseks ette nähtud arestikambrid ehk kartserid ülikooli peahoone pööningul.
2018. aastal täiendas ülikooli kunstimuuseum kartseri ekspositsiooni uue väljapanekuga, mis tutvustab lugusid ülikooli tudengite üleastumistest 19. sajandil. Näitus annab vastuseid küsimusele, mille eest tudengeid Tartu ülikoolis 19. sajandi lõpukümnenditel kõige sagedamini karistati ning kui karmid võisid karistused olla. Samuti saab aimu, milliseid sõnumeid kartseris istunud tudengid selle seintele joonistuste ja kirjutistena jätsid.
Viiest ajaloolisest kartseriruumist on alles üks, ülejäänud hävisid 1965. aastal peahoone põlengus. Säilinud kartserisse ja peahoone pööningule pääseb muuseumipiletiga Tartu Ülikooli kunstimuuseumi vahendusel.
Näitusega kaasneb haridusprogramm „Üleannetud (üli)koolis“ põhikooli II ja III astmele ning gümnaasiumile. Loe lisa siit.
Kuraatorid: Kristiina Tiideberg ja Ken Ird
Kujundaja: Silver Vahtre
Näituse plakati kujundaja: Maarja Meeru
Tõlkijad: Mare Rand, Kristin Lillemäe ja Jaroslava Šepel
Tehniline teostus: Tanel Nõmmik
Publikuprogrammid: Kristiina Tiideberg, Ken Ird ja Paula Põder
Haridusprogramm: Külli Valk
Näituse valmimist toetas