Graafika

Graafikakogu sisaldab üle 7000 lehe. Selle väärtuslikum osa on pärit Raadi mõisa Liphartite kunstikollektsioonist, mis jõudis ülikooli 1920. aastatel. Muuseumile anti kogu üle 1962. aastal. Liphartite kogu peegeldab hästi 19. sajandi kunstikogumise põhimõtteid, sisaldades nii vanagraafikat kui ka 19. sajandi reprodutseerivaid sarju.

Kogu põhiosa moodustab Lääne-Euroopa vanagraafika 15.–19. sajandist. Selles leidub väärikaid lehti Euroopa eri koolkondade ja ajastute meistritelt (A. Dürer, Pollaiuolo, Ugo da Carpi, A. van Ostade, W. Hogarth jt), aga ka jaapani vanema puulõike näiteid. Lääne-Euroopa graafika kõrval sisaldab kogu väikese valiku baltisaksa (K. A. Senff, K. J. Senff, Fr. L. Maydell, G. Fr. Schlater, L. Höflinger jt) ja valdavalt Teise maailmasõja järgsest perioodist pärinevat eesti graafikat.

GR182_Durer.jpg

Düreri graafiline leht TÜ kunstimuuseumis

Professor Karl Morgensterni poolt kunstimuuseumile hangitud graafika- ja joonistustekogu anti 19. sajandi keskel üle ülikooli joonistuskoolile ning viimase tegevuse lõppedes ülikooli raamatukogule, mis on ka praegu selle kogu asupaigaks.

GR409-jaapan.jpg

Jaapani graafika TÜ kunstimuuseumis

Koguga saab lähemalt tutvuda ajutiste näituste ning Eesti muuseumide veebivärava MuIS vahendusel, mis pidevalt täieneb uue infoga.

Graafikakogu on publitseeritud ka kataloogides, kogust annab ülevaate kunstimuuseumi 2006. aastal ilmunud valikkataloog. Aastal 2013 ilmus kataloog jaapani puulõigetest.