Antiigiakadeemia: tõlkimise kunst II osa


TÜ kunstimuuseumi joonistuste kogust: Mnemosyne ehk Mälu (KMM JO 44)

Lukianos "Tõelised lood" 

Märts on Antiik-Rooma esimese kalendri järgi aasta avakuu ja see on Tartu Ülikooli kunstimuuseumis pühendatud antiikkirjandusele. Kolmel järjestikusel kolmapäeval on kõigil huvilistel võimalik kreeka ja rooma autorite teostest osa saada just sel moel, nagu antiikajal kirjandust tundma õpiti: ettelugemisi kuulates.

16.03 kell 17.15 esitletakse Lukianose teost "Tõelised lood" (tõlkinud Rudolf Laanes).

Tartu Ülikooli klassikalise filoloogia osakonna ja Tartu Ülikooli kunstimuuseumi koostööprojekt "Antiigiakadeemia: tõlkimise kunst" on kolmest sündmusest koosnev üritus, mille eesmärk on tutvustada eesti keeles juba ilmunud antiikkirjanduse teoseid ja veel ilmumata käsikirjalisi tõlkeid ning tõlkija tööd antiikkirjanduse vahendamisel.

"Valisime ettelugemiseks katkendeid kolmest teosest, mis esindavad antiikkirjanduse eri aspekte: õpetlikku, meelelahutuslikku, propagandistlikku. Tekstid pakuvad ootamatuid vaatekohti nii antiikkirjanduses käsitlemist leidnud teemade avarusele, aga panevad ka näiteks mõtlema, kas ja kui kiiresti vananeb antiikkirjandusest tehtud tõlge - on ju Rudolf Laanese Lukianose-tõlge pärit 1940. aastast," selgitab prof. Kristi Viiding.

TÜ kunstimuuseumi juhataja Jaanika Andersoni sõnul on kõik ettekanded illustreeritud kunstimuuseumi kogus olevate kunstiteostega, et inimestel tekiks veelgi eredam ettekujutus loetavast tekstist ja antiikajast.

Iga kord loositakse kõikide osalejate vahel välja üks eesti keelde tõlgitud antiikkirjanduse teos!

Sissepääs üritustele kõikidele TASUTA.

09.03–25.03 on eksponeeritud TÜ kunstimuuseumis näitus Antiikkirjanduse eestindamine – elukutse, missioon, hobi.

Lisaks on Tartu Ülikooli kunstimuuseumis müügil valik eesti keelde tõlgitud antiikkirjandust.

Järgmine Antiigiakadeemia üritus toimub 23.03 kell 17.15, mil tutvustatakse Titus Liviuse teose "Linna rajamisest alates" I raamatut.

Antiigiakadeemiat toetab Eesti Kultuurkapital.

Kolmapäev, 16. Märts 2016 - 17:15