Antiigiakadeemia II: Mauri Kiudsoo. Rooma mündid ja Eesti.

Märts on Antiik-Rooma esimese kalendri järgi aasta avakuu ja see on Tartu Ülikooli kunstimuuseumis pühendatud antiigiteemadele. Neljal järjestikusel nädalal on kõigil huvilistel võimalik osa saada põnevatest loengutest.

1. märtsil algusega kell 17.15 räägib Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu numismaatikakogu fondihoidja Mauri Kiudsoo teemal "Rooma mündid ja Eesti".

Kuigi esimesed mündid jõudsid Eesti aladele juba 3. sajandi alguses pKr, ei olnud nende näol tegemist rahaga ei tänapäeva ega viikingiaja mõistes. Ettekandes tulebki peaasjalikult juttu Läänemere idakaldalt avastatud Rooma keisririigi müntide olemusest ning nendega seotud kaubakontaktidest ja -teedest. Lähemalt puudutatakse ka 2015. aastal Lääne-Virumaalt, Varudi-Vanakülast päevavalgele tulnud Eesti suurimat Rooma rauaaegset peitleidu, mille koostise analüüs täpsustas nii mitmeidki seni üksnes oletusliku iseloomuga või lausa spekulatiivseid väiteid.

Antiigiakadeemias saab osaleda muuseumipiletiga, Tartu ülikooli töötajatele ja tudengitele tasuta.

01.03-31.05.2017 on eksponeeritud TÜ kunstimuuseumis näitus "Rooma aarded ja Eesti".

Järgmised Antiigiakadeemia üritused toimuvad 8.03 kell 17.15, mil Ester Oras tutvustab Kavastust leitud pronkslambi uuringuid ja selle lugu, 15.03 kell 17.15  räägib Kristo P. Koovit, kuidas raha kõlises roomlaste kukruis ja 21.03 kell 17.15 peab loengu Volli Kalm Hannibali marsist ajalukku.

 

Kolmapäev, 1. Märts 2017 - 17:15 kuni 18:00