Ajutine näitus "Iidamast-aadamast. Heaks eluks vajalikud asjad"

23.04.2022-27.05.2023

Kaugete kultuuride eksootilisus on ajast aega ärgitanud huvilisi ette võtma pikki reise, olgu siis seitsme maa ja mere taha või Euroopa suurlinnade muuseumidesse. Killuke kaugete kultuuride kaja on Eestigi muuseumides ja raamatukogudes, mille oleme toonud Tartu Ülikooli kunstimuuseumisse näitusele „Iidamast-aadamast. Heaks eluks vajalikud asjad“.

Näitusel näeme ligi 200 eset, mis esindavad iidset Sumerit ja Egiptust, antiikset Kreekat ja Roomat ning Indiat, Hiinat ja Jaapanit. „Iidamast-aadamast“ ei ole kultuuride kronoloogiline ja terviklik lugu. Näituse keskmes on esemed, mis viivad põgusale kultuurireisile ajas ja ruumis.

Need iidsete kultuuride tähised võivad olla tuhandete aastate vanused või suhteliselt noored, kuid kõik nad kannavad endas pikka traditsiooni. Oriendimaade kultuuris pole esmatähtis eseme vanus, vaid selle vaimne tähendus ning esteetiliste väärtuste edasikandmine.

Ammustel aegadel elanud inimeste käte ja hingega valminud esemed aitavad mõista nende mõttelaadi, mis polegi meile, 21. sajandi inimestele nii võõras – soov olla ilus, jõukas, omada võimu ja kodu, lahutada meelt ja kosutada hinge.

Iidseid kultuure peegeldavad esemed on pärit nii Tartu Ülikooli kogudest kui ka teistest Eesti muuseumidest.

Täname: Saaremaa Muuseum, Narva Muuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Mikkeli Muuseum, Eesti Rahva Muuseum, Tartu Ülikooli raamatukogu

Näituse valmimist toetavad Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital

Kuraatorid: Terje Lõbu, Külli Valk

Kunstnik: Liina Unt (Endla Teater)