Ajutine näitus

Kivilõikekunsti lummus. Morgenstern 250

11. juuni 2020 26. märts 2021

Andres Tennuse foto näitusest

Näitus tutvustab üht vana ja unustatud kunstiliiki – kivilõikekunsti ehk glüptikat. Esimesed kivisse lõigatud silinderpitsatid valmistati Lähis-Idas u 3500 a eKr, mille edasiarendused – lapikud sõrmusekivid, võeti kasutusele Mesopotaamias, Assüürias, kust levisid Kreetale ja teistele Egeuse mere saartele ja Kreekasse ning hiljem Itaaliasse. Väärtusliku materjali ja kauni pildi tõttu on gemme hinnatud läbi sajandite, kuid suurema tähelepanu alla sattusid taas uusajal, mil neid hakati uurima, süstematiseerima, valmistati ka täiesti uusi gemme, mille hulgas oli ka palju antiiksete gemmide võltsinguid.   

Näitus on pühendatud  kõnekunsti, klassikalise filoloogia, esteetika, kirjandus- ja kunstiajaloo professori ja Tartu Ülikooli kunstimuuseumi ja raamatukogu rajajale ning kauaaegsele juhile Johann Karl Simon Morgensterni  250. sünniaastapäevale, kes hankis kunstimuuseumile õppetöö illustreerimiseks enam 17 000 gemmivalandit.

Gemmide valandid. Philipp Daniel Lipperti Daktyliothek. Tartu Ülikooli muuseumi kogu KMM GE 14/1

Publikuprogramm

Teisipäeval,
28.08 kell 18.15 Jaanika Andersoni avalik loeng "Karl Morgenstern – täht Tartu taevas" Vabas Akadeemias (Jakobi 41, Tartus)

Näitusega seotud loengud ja töötoad kolmapäeviti kell 17.15 alates septembrist:

16.09 geoloog Juho KirsInimene ja kivi: kaljujoonistest geoloogilise maailmapildini

23.09 Kristiina Ribelus, MA „Gemmikogude konserveerimisest ja praktiline valandivalmistamise töötuba“, eelregistreerumisega

14.10 Sigrid Kuusk ja Liisbeth Kirss, Eesti Kunstiakadeemia ehtekunsti eriala magistrandid "Kohatu sära"

21.10 Triin Kukk ja Merlin Meremaa-Piho, Eesti Kunstiakadeemia, MA. "Haprus"

18.11 JÄÄB ÄRA: Erinn M.Cox, Eesti Kunstiakadeemia, MA. "My Heart Around Your Neck : Intimacy in Contemporary Jewellery" Inglise keeles, ilma tõlketa eesti keelde!

Näituse meeskond

Kuraator: Jaanika Anderson

Kujundaja: Mari Kurismaa

Graafiline disain: Mari Kaljuste

Näituse valmimist toetas