2013. aasta näitused

Muusade tempel ehk 210 aastat Tartu Ülikooli kunstimuuseumi ajalugu

17. oktoober 2013 – 17. mai 2014

17. oktoobril avati Tartu Ülikooli kunstimuuseumis näitus “Muusade tempel ehk 210 aastat Tartu Ülikooli kunstimuuseumi ajalugu“. 2013. aastal täitus kunstimuuseumil 210 tegutsemisaastat ning juubelinäitus annab ülevaate kogumistrendidest ja nende levikust 19. sajandi algusest kuni 21. sajandi alguseni.

„Kuna kahe sajandi vältel on Tartu Ülikooli kunstimuuseum kandnud endas kunsti, teaduse ja üldse vaimse tegevusega seotud väärtusi, otsustasime muuseumi käesoleva näitusega nimetada „Muusade templiks“,“ selgitab näituse kuraator Jaanika Anderson. Nagu näituse pikem pealkirigi ütleb, on selle eesmärgiks tutvustada kunstimuuseumi enda ajalugu ning seeläbi ka muuseumikultuuri algust Eestis. Lisaks selgitab näitus ka ülikoolimuuseumi funktsioone ja kipsvalandite kogu olemust.

Antud näitus võimaldab jälgida universaalse kunstimuuseumi kasvamist Eestis ainulaadseks antiikkunsti koguvaks muuseumiks ja vaadelda muuseumiruumi kujunemist.

Näiteks saab uudistada algusaegset rikkaliku ja mitmekülgse väljapanekuga kortermuuseumit, nagu see võis olla esimese direktori J. K. S. Morgensterni kodus. Selles näituse osas saab tutvuda erinevate toona hinnatud ja kogutud kunstiliikidega nagu graafika, antiikkunst, mündid, medalid, skulptuurid. Väiksematele külastajatele pakub avastamisrõõmu imeasjade kapp kui üks varaseid kollektsioneerimis- ja säilitamisvorme.

Näitus Muusade tempel Tartu Ülikooli kunstimuuseumis
19. sajandi keskpaigas, mil Euroopa ülikoolid hakkasid hoogsalt koguma antiikskulptuuride järgi valmistatud kipskoopiaid, otsustati ka Tartus keskenduda antiikkunsti kogumisele. Seda perioodi ruumikujunduses iseloomustab ülitihe ekspositsioon, mille teenistuses on nii põrandapind, kapid kui aknalauad. See näituse osa võimaldab üle pika aja näidata publikule fondis varjul olnud objekte, mis pole nii tuntud, kuid siiski kannavad endas infot, mis aitab avada antiikkunsti laiemalt.

20. sajandil jäid paljud antiikkunsti kipsikogud unarusse või tõrjuti suisa keldrisse. Siiski mitmed ülikoolid, s.h Tartu Ülikool, on väärtustanud oma kollektsioone ja hoidnud kipsikogu väga heas seisus ja nähtavana nii ülikooli inimestele kui avalikkusele.

Kuraator Jaanika Anderson
Kujundaja Maria Väinsar
Näitus valmis koostöös Külli Valgu, Anne Aruse ja Ain Ilvesega

Täname Tartu Ülikooli raamatukogu ja multimeedia talitust.

 

Mare Vint. Joonistused läbi viie aastakümne

30. mai - 15. september 2013

30.mail kell 16.15 avatakse Tartu Ülikooli kunstimuuseumis Mare Vindi joonistuste näitus „Joonistusi läbi viie aastakümne“, mille näol on tegemist kunstniku esimese personaalnäitusega Tartus.
„Joonistus on Mare Vindi (s 1942) loomingus läbiv tehnika alates 1960. aastate keskpaigast. Väga omapärases teostuses töödel on korduvateks motiivideks maastik, park ja ehitised, mida ilmestavad detailid nagu näiteks naine, lind ja puuleht. Näitusel on eksponeeritud värvipliiatsite ja tušiga valminud joonistused kunstniku erinevatest loomeperioodidest, mis annab seega hea ülevaate tema kujunemisest,“ tutvustab näitust ülikooli kunstimuuseumi peavarahoidja Ingrid Sahk.

Mare Vint Tartu Ülikooli kunstimuuseum

Näituse kuraator on Ülle Kruus ning kujundaja Andres Tolts. Adamson-Ericu muuseumiga koostöös Tartusse jõudnud näitus jääb avatus 15. septembrini 2013. Huvilistel on võimalik osaleda ka 11. septembril toimuval kohtumisõhtul Mare Vindiga.

 

Muuseumis on...?!

5. aprill - 24. mai 2013

Tartu Ülikooli kunstimuuseum tähistab aprillis oma 210. sünnipäeva. Sel puhul avatakse 5. aprillil kell 16 näitus „Muuseumis on…?!“. Tegemist on näitusega, millel pole ühtegi kuraatorit, vaid kõik muuseumitöötajad on ekspositsiooni valinud oma lemmiku muuseumi kogudest.

muuseumis_on.jpg

Tartu Ülikooli kunstimuuseum

„Tänapäeva muuseumitöötaja seisab tihti valiku ees, mida näidata külastajatele, kuidas seda tõlgendada, eksponeerida, säilitada ja kaitsta. See näitus laseb piiluda muuseumitöötaja hingeellu, sest siia on valitud tööd, mis meile endile väga meeldivad. Ühtlasi on see võimalus näidata külastajatele neid objekte, mis muidu ootaksid veel kaua järjekorras, et pääseda näitusesaali,“ tutvustab TÜ kunstimuuseumi koguhoidja Jaanika Anderson.

Avamise raames kuulutatakse välja ka 5. maini kestev joonistusvõistlus „Muuseumis on…?!“, kuhu on oodatud joonistused muuseumiskäikudest, muuseumidega seotud mälestustest ja elamustest. Oodatud on muidugi ka hoopis loomingulised joonistused autori enda jaoks huvitavast muuseumist. Piltidel võib seega kujutada kõike, mis seostub muuseumiga. Parimaid töid ootavad väärikad auhinnad ning neid eksponeeritakse TÜ kunstimuuseumis 13.-18.05.2013 ja Tasku keskuses 20.05-9.06.2013. Auhinnad on välja pannud Kunst ja Hobi galerii, Rahva Raamat ja TÜ kunstimuuseum. Lisainfo konkursi kohta leiate siit.

6. aprillil kell 11-15 toimub muuseumis sünnipäeva puhul perepäev, mille raames toimuvad tegevused on osalejatele tasuta. Kell 11-13 saab mängida antiikajal levinud mitmesugustest käepärastest vahenditest valmistatud lauamänge. Kell 12 ja 14 aga toimuvad ekskursioonid muuseumis, mille käigus leitakse vastused paljudele põnevatele küsimustele.