Ülikooli kunstimuuseumis saab nautida muljetavaldavaid kunstiteoseid

Alates 27.oktoobrist on Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatud näitus “Narva metseenid. Lavretsovide kunstikogu”. Imetleda saab 19. ja 20. sajandi vahetuse kultuurielus olulist rolli mänginud kaupmeestest metseenide Sergei ja Glafira Lavretsovi kunstikogu, mis pani aluse Narva muuseumile.

Lavretsovide kogu, mille Sergei Lavretsov (1825–1906) koos oma Rüütli 104 asuva maja ja varaga endanimelise muuseumi ülalpidamiseks Narva linnale pärandas, on Eesti oludes väga erandlik. Sergei ja Glafira Lavretsovi kogusse kuulus lisaks kujutavale kunstile ka tarbekunsti, kultuuriloolisi ja etnograafilisi esemeid, mineraloogilist ja zooloogilist materjali. Kogu tuumikuks ja olulisimaks osaks oli ja on maalikollektsioon.

Lavretsovid ostsid kunstiteoseid oma arvukate Venemaa ja Lääne-Euroopa reiside ajal Peterburi näitustelt, kunstnike ateljeedest (sh Ivan Aivazovskilt) või kunstikaupmeestelt, kuid oluline oli ka kohalike eesti kunstnike (nt August Jansen, Peet Aren) toetamine nii ostude kui stipendiumide kaudu.

Näitusega koos toimub kaks kunstikolmapäeva: 8.11 kell 17.15 räägib Kadrioru kunstimuuseumi direktor Aleksandra Murre teemal “Kollektsionäär ja kunstnik. Sissevaateid Narva eelmise sajandivahetuse kunstiellu”. 17.01.2018 kell 17.15 on aga kohal kunstiteadlane Karin Taidre, kes räägib lähemalt Vene kunstist Lavretsovide kogus (vene keeles).

Näitus oli 2016. aastal esmakordselt eksponeeritud Eesti Kunstimuuseumi Mikkeli muuseumis ning jääb Tartus külastajatele avatuks 19. maini 2018.