Prima Vista: Anne Lill “Elu ja surma müsteerium Iphigeneia tragöödias”

Tartu kirjandusfestivali Prima Vista raames esineb kunstimuuseumis emeriitprofessor ja klassikaline filoloog Anne Lill. Ta räägib Euripidese tragöödiatest ning keskendub peamiselt Iphigeneia saatusele. 2016. aastal ilmus Anne Lillel Maailmakirjanduse tõlkevaramus Euripidese tragöödiate “Iphigeneia Aulises. Iphigeneia tauride juures” tõlge.

Anne Lill tutvustab oma loengut nii:

"Müsteerium on saladus, mille tähendus jääb varjatuks nii selle jälgijatele kui enamasti ka selles osalejatele. Selles mõttes on Euripides tragöödiaautor, kelle tegelastele jääb sageli mõistatuseks see, mis nende ümber toimub. Euripidese lood ei paku lahendusi ega anna vastuseid elu ja surma tähendusele, vaid kõlama jäävad küsimused ja kahtlused.
Iphigeneia kuju kahes tragöödias „Iphigeneia Aulises“ ja „Iphigeneia tauride juures“ viib nende küsimuste esitamise sõja taustale sellisel kujul, et need ka hilisematel aegadel eluliselt tähtsatena paistavad. Mis on õiglus, mille eest sõtta minnakse, mida võib või tuleb patriotismi nimel ohvriks tuua, kas miski õigustab tapmisi ja kannatusi? Iphineneia on tütarlaps, pruut, surmale määratud ohver, jumalike plaanide osaline, preestrinna ja õnnetu naine, kelle jaoks tema saatus on tervikuna suur elu ja surma müsteerium. Selles põrkuvad kokku eesmärgid ja moraaliväärtused, mis eristavad mehi ja naisi, maist ja taevast olemust.
Küsimused, mis jäävad Iphigeneia saatusele mõeldes rõhuma, on valusad oma vastuolulisuses ja Euripides on suutnud panna traditsioonilise müüdisüžee sellisesse vormi, mis kuni praeguseni paneb kaasa elama ja vastuseid otsima – mille tähendust pole aja ja ruumi kaugus vähendanud".

Reede, 12. Mai 2017 - 16:00