Näitused

Maali lahkamine. G. F. Parroti portree

5.07.-3.09.2017 T-P kl 10-18 vanas anatoomikumis (Lossi 38)

Kuraator: Ingrid Sahk (Tartu Ülikooli kunstimuuseum)
Kujundaja: Madis Liplap (Tartu Kõrgem kunstikool)

Näitusel „Maali lahkamine. G. F. Parroti portree“ saab esmakordselt näha Franz Gerhard von Kügelgeni maalitud portreemaali Tartu ülikooli kuulsast rektorist ja füüsikaprofessorist Georg Friedrich Parrotist. Maali peeti kadunuks kuni 2016. aastani, mil see tänu õnnelikule juhusele jõudis USAst tagasi Eestisse ning kuulub nüüd Tartu ülikoolile.

Parroti portreemaal läbis 2017. aastal konserveerimise ning tehnilistes uuringutes võrreldi maali teiste ülikoolile kuuluvate kunstnik Kügelgeni maalitud portreedega, mis on samuti näitusel eksponeeritud. Pigmendiproovide, lõuendikiu analüüsi, infrapuna ülesvõtete jt meetodite eesmärgiks oli leida kinnitust eeldusele, et taasleitud maali autoriks on Franz Gerhard von Kügelgen ning see on maalitud 19. sajandi alguses. 

Näitusel „lahatakse“ Parroti portreed mitmest vaatenurgast, avades nii Parroti portree minevikku kui ka maali valmimise, kadumise ja leidmise lugu.  Lisaks tutvustatakse külastajatele ka maalidega läbiviidud erinevaid tehnilisi uuringuid, meetodeid ja tulemusi. Emotsiooni lisab veel ka näituse asupaik – ajalooline ja põnev vana anatoomikumi rotund.

Näitusega tähistatakse Georg Friedrich Parroti 250. sünniaastapäeva ning sellega kaasnevad ka publikuprogrammid: 

- 29. juulil kell 11 Hullu Teadlase eksperimendihommik "Värvid ja nägemine"

- 15.augustil kell 12 "Maali lahkamine. Pigmendiuuringutest ja muust". Prof dr Hilkka Hiiop tutvustab Parroti portreemaaliga läbi viidud tehnilisi uuringuid ja analüüse

- 29. augustil kell 12 "Maali lahkamine. Maalitehnika saladused". Kunstinik ja õppejõud Rauno Thomas Moss selgitab, kuidas F.G. von Kügelgeni ajal maaliti ning demonstreerib erinevaid maalietappe. 

Väike videolõik G.F. Parroti portreemaali "lahkamisest": 
 

 

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital

 

 

2017. aastal valminud Tartu Ülikooli rektorite portreed

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis 1. juulist – 2. september 2017

Projekti koordinaator: Kadri Asmer (Tartu Ülikooli kunstiajaloo osakond)

Samal ajal, kui vanas anatoomikumis saab vaadata rektor Parrotio portreed, on võimalik ülikooli kunstimuuseumi ruumides tutvuda kolme päris uue endiste rektorite portreedega.

2016. aastal alustasid Tartu Ülikooli muuseum ja rektoraat ühisprojektiga, mille eesmärk oli täiendada Eesti taasiseseisvumise järel ametis olnud Tartu ülikooli rektorite portreede maaligaleriid. Muuseumi kogus olid olemas Jüri Arraku maalitud portreed prof Jüri Kärnerist ja prof Peeter Tulvistest, kuid neile järgnenud ametivendadest esindusportreed seni puudusid.

Projekti raames telliti prof Peeter Tulviste (1945–2017; rektor 1993–1998), prof Jaak Aaviksoo (s 1954; rektor 1998–2006), prof Alar Karise (s 1958; rektor 2007–2012) ja prof Volli Kalmu (s 1953, rektor alates 2012) portreed. 

Portreemaalide autorid on kunstnikud  

  • Rauno Thomas Moss (portree Alar Karisest)

  • Elo-Mai Mikelsaar (portree Peeter Tulvistest)

  • Tõnis Saadoja (portree Jaak Aaviksoost)

Prof Volli Kalmu portree on valmimisel (autor Laurentsius).

Maalid on septembri alguseni eksponeeritud kunstimuuseumi kollases saalis.